Samsung galaxy S4 full specification
| Release date | April 2014 |
| Dimensions (mm) | 186.90 x 107.90 x 9.00 |
| Weight (g) | 276.00 |
| Removable battery | No |
| Colours | Black, White |
| SAR value | NA |
DISPLAY
| Screen size (inches) | 7.00 |
| Resolution | 1280×800 pixels |
HARDWARE
| Processor | 1.2GHz quad-core |
| RAM | 1.5GB |
| Internal storage | 16GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 64 |
CAMERA
| Rear camera | 3-megapixel |
| Flash | No |
| Front camera | 1.3-megapixel |
SOFTWARE
| Operating System | Android 4.4 |
CONNECTIVITY
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/ b/ g/ n |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 4.00 |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| MHL Out | No |
| HDMI | No |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | No |
| SIM Type | Micro-SIM |
| GSM/ CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE |

0 comments:
Post a Comment