Htc desire 626s full specification
| Release date | July 2015 |
| Form factor | Touchscreen |
| Battery capacity (mAh) | 2000 |
| Removable battery | Yes |
| Colours | Marshmallow White, Gray Lava, Blue Lagoon, Marine White |
| SAR value | NA |
DISPLAY
| Screen size (inches) | 5.00 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720×1280 pixels |
HARDWARE
| Processor | 1.1GHz quad-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 210 |
| RAM | 1GB |
| Internal storage | 8GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 200 |
CAMERA
| Rear camera | 8-megapixel |
| Flash | Yes |
| Front camera | 2-megapixel |
SOFTWARE
| Operating System | Android 5.1 |
| Skin | Sense 7 |
CONNECTIVITY
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | NA |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| Wi-Fi Direct | No |
| MHL Out | No |
| HDMI | No |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | Yes |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/ CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |

0 comments:
Post a Comment