Xiaomi Mi 4 full specification
| Release date | July 2014 |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 139.20 x 68.50 x 8.90 |
| Weight (g) | 156.00 |
| Battery capacity (mAh) | 3080 |
| Removable battery | No |
| Colours | White |
| SAR value | NA |
DISPLAY
| Screen size (inches) | 5.00 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080x1920 pixels |
HARDWARE
| Processor | 2.5GHz quad-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 801 |
| RAM | 3GB |
| Internal storage | 16GB |
CAMERA
| Rear camera | 13-megapixel |
| Flash | Yes |
| Front camera | 8-megapixel |
SOFTWARE
| Operating System | Android 4.4 |
| Skin | MIUI 6 |
CONNECTIVITY
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/ b/ g/ n/ ac |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 4.00 |
| NFC | Yes |

0 comments:
Post a Comment